11-17 August, 2015

12th International Geography Olympiad 2015

iGeo Russia 2015

Program


11 August Tuesday
Students programme Team leaders and observers programme
14:00
Teams Arrive to Computeria, Tver oblast
14:00 — 18:00
Registration
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
TL, observers: IB Meeting
17:00 — 19:00
Main building, 3rd floor
18:30
19:00
Opening Ceremony
19:00 — 21:00
Assembly hall
19:30
20:00
20:30
21:00
NOTE: Teams, arriving to Moscow earlier than 11 August, will be transferred to Computeria 10 August and get meals and accommodation there. Transfers timetable to be announced soon.
12 August Wednesday
Students programme Team leaders and observers programme
TL 1 TL 2
08:30
TL 1: WRT key terms translation
08:30 — 09:30
Main building, 2nd floor
09:00
09:30
TL 2: Supervising test
09:45 — 13:00
Main building
10:00
Written Response Test
10:00 — 13:00
Main building / classrooms
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
Excursion
14:30 — 18:30
Tver/Torzhok
Excursion
14:30 — 18:30
Tver/Torzhok
15:00
TL 1: WRT marking
15:00 — 23:00
Main building, 2nd floor
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
Field Work Exercise briefing
19:30 — 21:00
Main building
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
13 August Thursday
Students programme Team leaders and observers programme
TL 1 TL 2
08:00
TL 1: FWE key terms translation
08:00 — 08:30
Main building, 2nd floor
08:30
09:00
TL 1: WRT marking
09:00 — 11:00
Main building, 2nd floor
09:30
  • Teams depart for Field Work Exercise
  • Field Work Exercise Part I: Field observations
  • Lunch in the field
  • Sightseeing
  • Teams return to Computeria
09:30 — 18:00
Main building, 2nd floor
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
TL 1: WRT marking
19:00 — 23:00
Main building, 2nd floor
19:30
20:00
Geographers song festival
20:00 — 22:00
River bank
Geographers song festival
20:00 — 22:00
River bank
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
14 August Friday
Students programme Team leaders and observers programme
TL 1 TL 2
08:00
TL 1: FWE key terms translation
08:00 — 08:30
Main building, 2nd floor
08:30
09:00
09:30
TL 1: FWE I marking
09:30 — 13:30
Main building, 2nd floor
TL 2: Supervising test
09:45 — 13:00
Main building
10:00
Field Work Exercise Part II: Analysis
10:00 — 13:00
Main building / classrooms
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
Excursion
14:30 — 18:30
Torzhok/Tver
Excursion
14:30 — 18:30
Torzhok/Tver
15:00
TL 1: FWE II marking
15:30 — 23:00
Main building, 2nd floor
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
Poster Session
20:00 — 22:00
Main building
TL 2: Poster Session
20:00 — 22:00
Main building, 1st floor
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
15 August Saturday
Students programme Team leaders and observers programme
TL 1 TL 2
08:30
TL 1: MMT key terms translation
08:30 — 09:00
Main building, 2nd floor
09:00
TL 1: FWE II marking
09:00 — 14:00
Main building, 2nd floor
09:30
TL 2: Supervising test
09:45 — 12:00
Main building / classrooms
10:00
Multi-media Test 1st turn
10:00 — 11:00
Main building / classrooms
10:30
11:00
Navitel technology for automobile navigation demonstration
11:00 — 13:30
Football field
11:30
Multi-media Test 2st turn
11:30 — 12:30
Main building / classrooms
12:00
TL 1: MMT marking
12:00 — 14:00
Main building, 2nd floor
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
Cultural activity Handicraft fair
15:00 — 18:00
In front of Main building
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
Cultural Session: Teams presentations
19:30 — 23:00
Assembly hall
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
16 August Sunday
Students programme Team leaders and observers programme
09:30
Full-day excursion to Seliger lake and Volga river source
09:00 — 19:00
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
TL 1, observers: IB Meeting
20:00 — 22:00
Main building, 3rd floor
20:30
21:00
21:30
22:00
17 August Monday
Students programme Team leaders and observers programme
08:00
Departure from Computeria to Moscow
08:00
Moscow city tour on the way to Lomonosov Moscow State University (MSU)
14:00
iGeo Closing & Awarding Ceremony at MSU
14:00 — 16:00
14:30
15:00
15:30
16:00
Departure
18 August Tuesday
Students programme Team leaders and observers programme
08:00
Post-iGeo excursion
08:00
Teams Departure